Krajna
Między Wielkopolską, a Kaszubami leży Krajna.
Tutaj historia wplata się w krajobraz, a rzeki : Brda, Noteć, Gwda i Kamionka wiją się wśród pól.
Ruszamy więc na Krajnę : Ujście – Złotów - Skrzatusz.
Termin : 21.09.2024
Wyjazd godz. 7:00 – z Dworca Letniego ul. Dworcowa
Krajna - historyczna kraina nad brzegiem Noteci, przed wojną ziemie niemieckie, gdzie żyli Polacy spod znaku Rodła, okazujący tak łączność z Ojczyzną.
Ujście - nazwa miasta pochodzi od ujścia Gwdy do Noteci. Przed wojną przedzielone granicą polsko-niemiecką. Neobarokowy kościół pw. św. Mikołaja. Za nim na wzgórzu Kalwaria Ujskana, szczycie widok na Pradolinę Eberswaldzką.
Złotów - miasto nad rzeką Głomią i pięcioma jeziorami, w sercu historycznej Krajny Zachodniej, na styku 3 kultur i religii: katolickiej, żydowskiej, protestanckiej. Dawniej stolica Związku Polaków w Niemczech, miejsce intensywnej walki o utrzymanie polskości.
Zwiedzimy barokowy kościół farny, Muzeum Ziemi Złotowskiej i Zagrodę Krajeńską nad jeziorem, pomnik ks. Domańskiego, duchowego przywódcy Polaków i jedyny w Polsce pomnik Piasta. O godz.12:00 pozdrawia turystów jeleń - obrotowa figura na rondzie.
Po obiedzie ruszymy w dalszą drogę.
Skrzatusz - wieś w powiecie pilskim, główne Sanktuarium Maryjne Diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Tu modlił się król Jan III Sobieski przed wyprawą na Wiedeń. W barokowym kościele Wniebowzięcia NMP ołtarz główny wzorowany na konfesji św. Piotra w Watykanie z gotycką rzeźbą Piety z XVw.
Powrót do Poznania w godzinach wieczornych ok. godz. 20:00.
Informacje dodatkowe Dodatkowo płatne : obiad ok. 40 zł, wstępy i przewodnik ok. 20 zł .
Cena 180 zł/ z kartą 60+ 170 zł
obejmuje przejazd autokarem, pilota, przewodnika, ubezpieczenie NNW w Ergo SA – 10.000 zł
Zarezerwuj miejsce tutaj