Na zachód od Poznania - 20.10.2018 (grupa zamknięta)

Wszerz i wzdłuż ziemi wielkopolskiej 

   - na zachód od Poznania -

Wypad dla miłośników turystyki, historii i architektury. Na trasie Baborówko, Szamotuły, Kobylniki, Słopanowo, Obrzycko i Pniewy.

Tu w małych miasteczkach, które były świadkami ważnych wydarzeń historycznych, spotkamy drewniane kościółki, domy podcieniowe, dawne dwory i pałace.  Znane i nieznane - zobaczyć warto.


Termin -  20.10.2018


Wyjazd godz. 9.00 – Plac Mickiewicza
przystanek 1         Baborówko – a tam urokliwy pałacyk z ośrodkiem jeździeckim, w którym podziwiać można konie i powozy. Ponadto kuźnia, ujeżdżalnia, labirynt w konopiach i piękny park.     
przystanek 2        Szamotuły - centrum regionu o ciekawych tradycjach kultury ludowej, a tam gotycka bazylika, zamek gotycko-renesansowy Górków i baszta nieszczęśliwej Halszki. Ponadto Muzeum Ikon, w oficynie ciekawa wystawa etnograficzna, barokowy kościół poreformacki. A na rynku średniowieczny układ architektoniczny, kamienica z 2 ozdobnymi medalionami przedstawiającymi Wacława z Szamotuł - wybitnego kompozytora renesansu  i Edmunda Calliera urodzonego w Szamotułach historyka, publicystę, uczestnika powstania.

przystanek 3      Kobylniki-  z neorenesansowym pałacem, jakby żywcem przeniesiony z filmów Walta Disney’a, otoczony parkiem w stylu angielskim. Dziś mieści się tu hotel z restauracją. Przerwa na posiłek.

przystanek 4        Słopanowo - wieś k/Obrzycka, drewniany kościół z XVII w. pw. św. Mikołaja-a w nim słynna polichromia i diabeł trzymający karczmarkę za kołnierz.

przystanek 5      Obrzycko - a tam barokowy kościół wg proj. P. Ferrariego, nagrobek abpa I. Raczyńskiego, obraz w ołtarzu gł. z XVIII w. przywieziony przez Atanazego Raczyńskiego, Rynek i zabytkowy ratusz-dawny spichlerz, na nim tablica z herbem Raczyńskich. W Zielenejgórze, tuż obok, dawna rezydencja Raczyńskich, dziś pałac – dom pracy twórczej UAM i park.

przystanek 6    Pniewy z Sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej po którym oprowadzą siostry i przybliżą postać świętej, będącą założycielką tego zgromadzenia  / ofiara wg uznania /.
Informacje dodatkowe     Ciepły posiłek dla chętnych dodatkowo płatny ok. 20zł

Cena 100 zł

Obejmuje przejazd autokarem, zwiedzanie z pilotem/przewodnikiem, wstęp do muzeum, wizytę w ośrodku jeździeckim, sanktuarium, kawę, herbatę, ubezpieczenie NNW do 10.000 euro  w Europäische Reiseversicherung AG o/Polska .